Історія Чернятинського коледжу

Історія  Чернятинського коледжу Вінницького національного аграрного університету

   Історія Чернятинського коледжу Вінницького  національного  аграрного університету розпочинається з 1922 року, коли в маєтку графа Миколи Львова, який володів ним до жовтня 1917 року, організовується кущовий садорадгосп «Ударник», в який увійшли панські сади сіл Чернятина, Носковець, Олександрівки, Шипинок (Вінницької обл.), Осламове (Хмельницької обл.) з центральною садибою в с. Чернятині. Крім вирощування плодів, господарство також займалася їх переробкою. Так, з архівних матеріалів відомо, що в 1929 році радгоспом було виготовлено 40 тисяч декалітрів плодовоягідного вина. 

В 1929 році в Україні приймається програма розвитку садівництва, згідно якої організовується садорадгоспи на базі колишніх панських садів, розробленою Володимиром Семеренком.

   У відповідності до цього на базі радгоспу «Ударник» організовується великий плодорозсадник, який мав забезпечити плодовими саджанцями майбутні садорадгоспи теперішньої Вінницької та Хмельницької областей. В 1930 році на базі цього маєтку організовується однорічна школа радгоспно-господарського учнівства для підготовки кадрів садорадгоспам. Заняття робітфаку Цього ж року організовується робітфак. Це були підготовчі курси для вступу в Уманський сільськогосподарський інститут. За високі показники у господарській діяльності радгоспу в 1932 році йому було присвоєно почесне звання «Ударник 14-річчя Жовтня». Ця структура проіснувала до початку Великої Вітчизняної війни. В період окупації зі спогадів очевидців господарство радгоспу «Ударник» належало румунському генерал-губернатору «Трансністрії», штаб-квартира якого розміщувалося в Одесі.

   Після визволення Чернятина в березні 1944 року, коли ще гриміли бої за визволення України, реалізовуючи програму розвитку садівництва на Україні та враховуючи гостру потребу у кадрах середньої ланки, створюється ряд навчальних закладів. На підставі Постанови ЦК Компартії України і Раднаркому УРСР від 7 вересня 1944 року організовується Чернятинський плодово-ягідний технікум для підготовки кадрів середньої ланки для спеціалізованих господарств по вирощуванню плодів, ягід і овочів. Першим відкривається відділення «Плодоовочівництво», на яке було набрано одну групу.

Паралельно працює однорічна школа. 2-й випуск однорічної школи, 1948 р. Перший випуск спеціальності відділення «Плодоовочівництво», 1948 р. Навчання в технікумі почалося з 1 жовтня. В перший рік створення технікум провів набір учнів в кількості 30-ти чоловік. Учбово – дослідне господарство колишнього радгоспу займало площу 228 гектарів, з них 108,2 гектара – орна земля, 45,7 – під садами і ягідниками, 31 гектар – парк,2,9 гектара – під ставками і іншими сільськогосподарськими угіддями. Відділення механізації сільського господарства відкривається в 1945 році.

   В 1952 році було відкрито відділення «Технологія переробки плодів і овочів». Було зроблено спробу відкрити відділення зі спеціальності «технік-технолог пивоварної промисловості», на яке вступило кілька груп, що потім було переведено в м. Львів. Перші студенти технікуму -1944/45 навчальний рік

Пивоварний завод с. Чернятин, 1885 р. Перший директор Чернятинського плодово-ягідного технікуму — Правда Іван Федотович Через рік відкрили відділення «Механізація і електрифікація сільськогосподарського виробництва». По розпорядженню Ради Міністрів від 13 грудня 1958 року за №1568 технікум було передано з системи Вінницького раднаргоспу в Міністерство сільського господарства УРСР. В 1958 році Чернятинський плодово-ягідний технікум реорганізовується. В жовтні сюди переїжджає Українська республіканська дослідна станція бджільництва, єдиний науковий заклад в Україні.

Поділіться інформацією із друзями